Erdoğan imzaladı! Genel seçim tarihi belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminin 14 Mayıs'ta yapılmasına ilişkin kararı imzaladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Yerel Haber - Ecem Ulusoy

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında şunlara yer verildi;

- Yarınki Resmi Gazete'de yayımlanacak bu kararın ardından, YSK iki aylık seçim takvimini başlatacaktır.

- Seçimlerin yenilenmesi kararımızın ülkemize, milletimize ve siyasi partilerimize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum.

- Seçimlerin tarihinin 14 Mayıs 2023 olarak güncellenmesi kararımızı çok önceden, yılbaşından hemen önce kamuoyuyla paylaşmıştık.

- Bu tarihin milletimiz nezdinde hüsnü kabul gördüğünü görüyoruz ancak 6 Şubat'ta yaşanan art arda iki deprem seçim tarihiyle ilgili tartışmaları gündemimizden çıkardı. 11 ilimizde yaşayan 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen depremde 47 binin üzerinde insanımız vefat ederken, 115 binden fazla insanımız yaralandı.

- Amacımız bir yıl içinde 244 bin konut ve 75 bin köy evinden oluşan 319 bin haneyi tamamlayarak, hemen hak sahiplerine teslim etmektir.

- Deprem konutlarını etap etap tamamlayarak 3,5 milyon insanımıza yeni, güvenli, huzurlu hayat alanları oluşturana kadar çalışmakta kararlıyız.

- Depremin etkilerinin üstesinden gelerek, bölgeyi ve ülkemizi normalleştirmenin yolu, güçlü siyasi iradece alınacak kararların dirayetle uygulanmasından geçiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi Resmi Gazete'de yayımlandı

Anayasa'nın 116. maddesi uyarınca TBMM genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de 2023/121 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 116. maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verildiği yayımlandı.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN