Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhakimi Prof. Dr. Erol KELEŞ'den Önemli Açıklamalar

Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhakimi Prof. Dr. Erol KELEŞ'den Önemli Açıklamalar Prof. Dr. Erol KELEŞ, 1970 yılında Elâzığ'da doğmuştur. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini 1993 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladıktan sonra Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı olmuştur şu an Elâzığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinden Başhekimlik yapmaktadır. Elâzığ Yerel Haber ekibine röportaj veren Erol Keleş muhabirimizin sorunlarını yanıtladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Yerel Haber - Oktay Aydın

Pandeminin Etkileri Devam Ediyor Mu? 
‘’Pandemi dönemi halk olarak bizim için gerçekten çok sıkıntılı bir süreçti. Covid virüsü ölüm oranı oldukça yüksek bir virüstü, normal şartlarda her yıl %1 gripten bile ölüm oranı vardır tabi ki bu ölümlerin tek sebebi grip değil yanında başka şartlardan kaynaklanan ya da tetiklenen ölümler ancak bu yine de var. Covid şu an da tabi ki hala var ancak etki süresine ve bulaş zincirine bakacak olursak eskisi kadar çok yüksek değil daha çok bir gribal enfeksiyon gibi semptomlar sergiliyor. Artık vatandaşlarımızda psikolojik olarak etkilendikleri için eskisi kadar sık test yapmıyor ama bu Covid ’in bittiğini göstermiyor gribal enfeksiyon şikâyeti ile başvuran her 15 hastadan birinin Covid olduğunu gösteriyor ancak dediğim gibi şu an eskisi kadar güçlü belirtilerle ve ölüm oranı ile karşımıza çıkmıyor. Hastanemizde Covid kaynakları yatan iki hastamız var bunlarda Covid şikâyeti yanı sıra aynı zamanda yaşlılıktan dolayı çeşitleri hastalıkları olan vatandaşlarımız ‘’dedi.
 Covid Döneminde Doktorlarımız Çok Ciddi Mesailer Yapmak Durumda Kaldı Şu An Çalışma Sistemleri Ne Durumda? 
‘’Doktorlarımız Covid döneminde hastalık ile iç içe bir mücadele verdi.Birçok meslektaşımızı hayatını kaybetti buradan anlarında Allahtan rahmet ailelerine sabır diliyorum. Tabi ki herkes bunu medya aracılığıyla çok yakından takip etti. İnsanlar genelde olumsuz olayları çok çabuk unutmak ister haklımızda haklı olarak böyle bir tutum sergiledi. Covid süreci sanki hiç yaşanmamış gibi görülmeye başlandı. Covid salgını sonrası Şehir hastanesi olarak çok ciddi tedavi bekleyen bir hasta yığılması yaşanmıştı şu an hastanemiz tam kapasite ful kadro bir şekilde bir milyonun üzerinde hastaya hizmet vererek hem bölgemiz de hem de şehrimizde çok önemli bir kaynak teşkil ediyor’’ diye devam etti.
Bir Başhekim Olarak Türkiye’nin Sağlık Standartlarını ve Şartlarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz? 
‘’Şehir hastaneleri için 30 yıllık tecrübemden gelen bir bilgi ile söyleyebilirim ki hem fiziki mekân açısından hem de kapasite açısından Şehir Hastaneleri Türkiye’nin sağlık standartlarını çok ciddi anlamda ortaya koyduğu kurumsal yapılardır. Covid döneminde kıymetini çok ciddi anlamda his ettiğimiz Şehir Hastaneleri sayesinde hastaların tedavi imkanlarına ve doktora ulaşmasından çok ciddi bir rahatlık sağlayan yapılardı. Basından takip edenler olmuştur Pandemi döneminde diğer ülkelerde acil servis önlerinde çok ciddi kuyruklar ve çok demonte hastane yapıları oluşturulmaya çalışıldı ancak Türkiye hastaneleri ve sağlık çalışanlarının öz verileri ile Dünya’ya bir örnek teşkil etti. Biz Şehir Hastanesi olarak bakacak olursak Covid ‘in en yoğun olduğu dönemlerde bile hem yoğun bakım açısından hem de hasta kapasitesi açsından hiç sorun yaşamadan o zorlu süreçleri bitirdik ‘’ diye belirtti. 
Hastanelerde Randevu Yoğunluğu Yaşanıyor Son Zamanlarda Bunu Nedeni Sizce Nedir? 
’Alo 182 randevu merkezinden randevu alarak gelen hastalar elbette ki muayene haklarını kullanıyor ancak biz burada randevulu hastalarımızın iki katı kadar randevusuz hasta muayene ediyoruz. Elâzığ ve çevre illerinden gelen bazı hastalar kültürel sevilerinden dolayı gerek internet gerek bilgisayar veya telefon kullanmaya çok hâkim olmadıkları için köylerden veya civar illerden muayene olmak için gelen hastalara randevunuz var mı diye sorunca onun ne olduğunu bilmediklerini söylüyorlar. Durum böyle olunca hastanemize başvuran hiç kimseyi geri göndermemek adın tabi ki vatandaşı alıyoruz ama bir diğer yandan da doktorlarımızın da belli bir hasta bakabilecek olduklarını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hekimlerimiz ellerinden geldiğince hiçbir hastamızı mağdur etmeye çalışıyorlar ancak sadece randevusuz hastalar için değil randevu alıp işi çıkıp gelmeyen veya hekime danışmasına gerek kalmayan vatandaşlarımızda randevularının iptalinin gerçekleştirmedikleri için sistem içinde bazı sorunlar yaşanıyor.  Sağlık bakanlığın son düzenlemesi ile birlikte randevu alıp randevusuna gelmeyen ve gelemediği için iptal etmeyen vatandaşlara 15 gün içinde ikinci bir randevu oluşturulmuyor bu uygulamada sistemin yükünü biraz olsun azalttı. 
Hem acil servislerin Yükünü azaltmak adına hem de randevu yoğunluğunu azaltmak adına Fethi Sekin Şehir Hastanesi olarak 1 Şubat itibari ile ihtiyaç duyulan branşlarda ek mesaiye başlayacak. Hekim arkadaşlarımız mesai saatleri sonrasında da vatandaşlarımızın sıra bulamaması neticesinde yaşadıkları sorunları gidermek için ek mesaiye başlayacak. Cumartesi – Pazar ek ameliyatlarımız da başlayacak. Şehir Hastanesi olarak daha kaliteli daha çabuk ulaşabileceği bir sağlık hizmetini sunmak için elimizden geleni yapıyoruz ‘’ diyerek çalışmaları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Erol KELEŞ sağlık sistemin içindeki birikmenin engellenmesi için de vatandaşlardan bazı ricalarda bulundu.
‘’Sağlık sistemi basamaklar halinde ilerler aile sağlık ocakları birinci basamaklardır. Aile hekimlerine uğrayarak ya da aile hekimlerinin teşhis edebilecekleri hastalıklarda 3. basamakta yer alan sağlık kuruluşlarına başvurulursa bir zaman sonra kendimizin sebep olduğu sıkışmadan yine kendimiz nasibimizi alırız. Bunun boğaz ağrısı gribal enfeksiyon gibi hastalıklarda öncelikle aile sağlık ocaklarımıza başvurarak oradan tedavi almalıyız. Dedi.

 

Elazığ Yerel Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN